Karališkos regalijos: sostas

Senovės Izraelyje sostas, kaip karaliaus valdžios vieta, buvo svarbus karaliaus pakylėtos padėties ir galios simbolis. Iš savo sosto karalius priimdavo su valdymu susijusius sprendimus ir teismo nuosprendžius (2 Samuel 14:9 ir Psalm 122:5). Sostas buvo taip glaudžiai susijęs su karališkąja tarnyba, kad jis tapo visų karališkosios valdžios aspektų simboliu.

Saliamono sostas

Vienintelį sosto aprašymą Biblijoje randame 1 Kings 10:18-20 ir 2 Chronicles 9:18-19. Ten skaitome apie įspūdingą karaliaus Saliamono sostą:

„Karalius taip pat padarė puikų sostą iš dramblio kaulo ir aptraukė geriausiu auksu. Į sostą vedė šeši laiptai, sostas turėjo atkaltę su apskritu viršumi ir atramas prie abiejų sėdynės šonų. Du liūtai stovėjo šalia atramų, o dvylika liūtų stovėjo ant šešių laiptų, po šešis kiekviename šone. Niekada nieko panašaus nebuvo padaryta jokioje karalystėje.“ (1 Kings 10:18-20)

Išorinės ypatybės

Remdamiesi šiuo aprašymu ir archeologiniais atradimais, galime susidaryti apytikrį paveikslą, kaip atrodė karališkasis sostas Senovės Izraelyje. Sostas buvo didelė sėdynė, pagaminta iš akmens, medžio ar net tauriųjų metalų ar dramblio kaulo. Paprastai jis turėtų aukštą atlošą ir plačius porankius iš abiejų pusių. Kartais sostą puošė inkrustuoto dramblio kaulo ar aukso ornamentai, vaizduojantys žmonių ar gyvūnų figūras arba geometrinius raštus.

Kerubai

Šalia Saliamono sosto porankių stovėjo du liūtai. Tokio tipo sostų su liūtų figūromis (sfinksais arba kerubais – figūromis su liūto kūnu ir žmogaus galva) galime sutikti ir tarp archeologinių radinių iš senovės Artimųjų Rytų. Pavyzdys būtų Biblo (Gebalo) karaliaus Abiramo sarkofagas iš dešimtojo amžiaus prieš Kristų. Sarkofagas vaizduoja karalių, sėdintį soste su sfinksais iš abiejų pusių. Panašų vaizdą matome šventykloje esančioje Sandoros Skrynioje: ten buvo du kerubai, kartu sudarantys Dievo sostą.

Suolelis kojoms

Paprastai priešais karališkąjį sostą stovėjo suolelis kojoms. Tai buvo savotiškas laiptelis ar suolelis, skirtas palaikyti karaliaus kojas. Suolelis kojoms (pakojis) Biblijoje minima kelis kartus, tačiau paprastai perkeltine prasme: suolelis kojoms tai klusnumo Dievui simbolis (žr. Isaiah 66:1 ir Matthew 5:35). Vienintelės nuorodos į fizinį objektą randamos 2 Chronicles 9:18 ir James 2:3.

Dieviškasis sostas

Savo soste sėdinčio karaliaus paveikslas Biblijoje nuolat naudojamas kaip Dievo galios ir didybės išraiška (1 Kings 22:19, Isaiah 6:1 ir Ezekiel 1:26). Tačiau Dievo sostas yra danguje, o ne žemėje (Psalm 11:4), o tai rodo, kad Jo didybė yra nepalyginama su žemiškųjų karalių didybe.

Na štai - ir atėjo laikas prenumeratai :)

Už 12€ per metus klausykite Audio Naująjį Testamentą, lyginkite visus čia pateiktus Biblijos vertimus, skaitykite visą Biblijos Žinyną, tyrinėkite jo žemėlapius, kopijuokite Biblijos tekstą asmeniniams tikslams.

Prenumeratą įsigysite  >> spausdami čia <<

 

 

Bible Society of Lithuaniav.4.18.12
draugaukime