Raudų knyga

Raudų knyga – tai penkių eiliuotų tekstų, raudų, rinktinė. Jos autorius verkia ir sielvartauja dėl Jeruzalės (knygoje dažnai vadinamos Sionu) sunaikinimo, 586 m. pr. Kr. į kraštą įsiveržus Babilonijos valdovui Nebukadnecarui.

Knygos pavadinimas

Raudų knygos pavadinimas yra pažodinis Septuagintoje aptinkamo graikiško jos pavadinimo „threnoi“ vertimas. Šis pavadinimas puikiai atspindi knygos pobūdį.


Hebrajų Biblijoje Raudų knyga vadinama

Ekah

, „O!“ – pirmuoju knygos žodžiu.

Pagrindinės temos

Raudų knygoje galima aptikti keletą temų:

  • Teisieji meldžia Dievą parodyti jiems vargus, kuriuos kenčia jų tauta, bet Dievas neatsako. Iš žmonių, kurie meldžia Dievą atpirkimo, juokiamasi (Raudų 3:61-63).
  • Raudas ir maldas lydi savęs ieškojimas ir ankstesnių nuodėmių pripažinimas. Čia galima išgirsti ankstesnius pranašų kaltinimus (žr., pavyzdžiui, Raudų 1:18 ir Raudų 4:13).
  • Ankstesnės nuodėmės, kurias padarė patys žmonės arba jų protėviai, negali pateisinti nekaltų Izraelio vaikų kančių (Raudų 2:20-22).
  • Priešo veiksmai pamina bet kokį teisingumą (Raudų 5:2-13).

Būdingi bruožai

Pirmosios keturios raudos hebrajų kalba parašytos specialia forma, vadinama akrostichu. Tai eilėraščiai, kurių kiekviena eilutė prasideda iš eilės vis kita hebrajų abėcėlės raide, kurių iš viso yra dvidešimt dvi.


Pirmoji, antroji ir ketvirtoji raudos turi po dvidešimt dvi eilutes. Trečiąją raudą sudaro šešiasdešimt šešių eilučių seka, sudaranti tris sekas po dvidešimt dvi eilutes, kurių kiekviena prasideda ta pačia raide. Penktoji rauda, kuri nėra akrostichas, taip pat turi dvidešimt dvi eilutes.


Visa knyga neabejotinai priklauso poezijos žanrui. Jos kompozicijoje galima rasti įvairių paralelizmo, ritmų ir vaizdinių formų, įskaitant ir keletą priegiesmių. Tekstui būdingas kiek ilgesingas tonas tik dar labiau pabrėžia gailesčio ir priekaištų kupiną vidinę būseną.


Labiausiai šioje knygoje stebina ganėtinai gausus kalbėtojų skaičius. Kartais čia kalba anoniminis pasakotojas, o kartais girdime nelaimės ištikto paties Siono ar jo nuskriaustų gyventojų balsą.

Vieta Biblijoje

Daugumoje Biblijos leidimų Raudų knyga eina po pranašo Jeremijo knygos.


Hebrajų Biblijoje, Tanache, ši knyga pateikiama iš karto po Mokytojo knygos. Kaip viena iš penkių Švenčių ritinių (hebrajiškai Megilot), Raudų knyga priskiriama Raštams (hebrajiškai

Ketuvim

).


Ji tradiciškai skaitoma Tisha B’Av – kasmetinę pasninko ir gedulo – dieną minint šventyklos sunaikinimą.

Na štai - ir atėjo laikas prenumeratai :)

Už 12€ per metus klausykite Audio Naująjį Testamentą, lyginkite visus čia pateiktus Biblijos vertimus, skaitykite visą Biblijos Žinyną, tyrinėkite jo žemėlapius, kopijuokite Biblijos tekstą asmeniniams tikslams.

Prenumeratą įsigysite  >> spausdami čia <<

 

 

Bible Society of Lithuaniav.4.18.12
draugaukime