Kasdienybė ir religija bibliniais laikais
Biblijos kraštas
Biblijoje pasakojami įvykiai vyksta „Derlingojo pusmėnulio“ ruože, taip pavadintame pagal savo formą ir apsuptame dykumų; jis tęsiasi nuo Nilo per Jordaną iki Persijos įlankos.
Galilėja Jėzaus laikais
Šiaurinė Izraelio dalis buvo vadinama
Kur gyvena Dievas?
Iz 66, 1 skaitome:
Namai bibliniais laikais
Daugelyje Biblijos vietų originalo kalba sakoma „namai“, o verčiama „šeima“ arba „namiškiai“ (Pr 7, 1; Apd 10, 2). Tai rodo, kad bibliniais laikais „namai“ apibūdino ne tik pastatą, bet ir žmonių bendruomenę, kuri reiškė daug daugiau nei tai, kaip šiandien suprantame šeimą.
Pastatai ir miestai bibliniais laikais
ILIUSTRACIJA: Lachišo miesto rekonstrukcija
Religija ir politika Jėzaus laikais
Fariziejai („atsiskyrusieji“) –
Sinagoga
Dar prieš tremtį žydai rinkdavosi apeigoms be atnašų, o atskirose patalpose vykdavo Toros mokymai. Tremtyje ir viena, ir kita vyko sinagogoje. Hebrajų kalboje ji vadinama
Žemdirbystė ir maistas bibliniais laikais
Šalies lygumose – pakrantės regione ir Jezreelio lygumoje – buvo sėjami kviečiai ir miežiai, o kalvotose teritorijose, kurias iš pradžių reikėjo terasuoti, norint įrengti pasėlių plotus, – auginami vynmedžiai, alyvuogės, vaismedžiai ir riešutmedžiai. Be to, nedideliuose laukuose buvo auginamos daržovės, daugiausia pupelės, lęšiai, svogūnai, česnakai ir įvairios žolelės. Pagrindinis maisto šaltinis buvo grūdai. Kas galėjo sau leisti, valgė kvietinę duoną, kurią buvo galima paskaninti razinomis, datulėmis ar prieskoniais. Neturtingi gyventojai daugiausia maitindavosi miežiais, naudojamais ir gyvulių pašarui.