Kaip atsirado Biblija?
info

Kaip atsirado Biblija?

Biblija yra tūkstantmetės sakytinės tradicijos vaisius. Dar prieš atsirandant raštijai, ištisos kartos viena kitai žodžiu perduodavo svarbiausią patirtį, susijusią su Dievu ir pasauliu. Ilgainiui senieji šaltiniai įgijo nekintamą formą. Jie buvo kaupiami ir beveik nekeičiami. Formuojantis Izraeliui kaip tautai atsirado rašytinė tradicija. Rašytiniai šaltiniai iš pradžių nebuvo saugomi vienoje vietoje, ir nebuvo tikslo parengti išsamų veikalą. Biblinė „medžiaga“ buvo kaupiama įvairiose vietose.

Izraelio karaliai liepė užrašyti Dievo istoriją su savo tauta – Izraeliu. Teismams buvo renkami įstatymo tekstai, kuriuos papildė vykdymo nuostatos. Apeigos atsirado siekiant įvesti šventyklos kulto tvarką. Taip pat buvo užrašomos maldos (psalmės), skirtos apeigoms, ypatingai didelėms šventėms.

Nuo VIII amžiaus pr. Kr. pranašai arba jų mokiniai užrašydavo savo žodžius, kurie taip galėjo pasklisti daug plačiau. Be to, atsirado nedidelių liaudies tradicijų rinkinių, į kuriuos buvo surinktos istorijos, pasakojimai, giesmės ir gyvenimo taisyklės.

VII amžiuje pr. Kr.  Izraelis apėmė tik nedidelę teritoriją pietuose ir siekė sugrįžti prie savo šaknų. Tai paskatino surinkti daugelį iki tol skirtingose vietose išsibarsčiusių raštų. Kai kurie tekstai buvo parašyti iš naujo ir įgijo naują prasmę.

Reikšmingiausias lūžis buvo 70 metų trukusi tremtis Babilone. Tremtyje atsirado judaizmas. Buvo skaitomi turimi raštai ir kuriami nauji tekstai (pvz. gali būti, kad pirmasis Biblijos skyrius buvo užrašytas būtent tuo metu).

Iki II amžiaus pr. Kr.  buvo dar kartą perrašytos trys stambios hebrajų Biblijos dalys, o seni tekstai sujungti su naujaisiais. Manoma, kad dėl šios priežasties Biblijos pradžioje yra du sukūrimo pasakojimai.

Pirmuosius 20 metų po Velykų krikščionybėje vyravo vien sakytinė tradicija, nes buvo laukiama tuoj įvyksiančios pasaulio pabaigos. Krikščionys kaip Bibliją naudojo Izraelio tekstus. Tik per misijas pirmiausia atsirado Laiškai bendruomenėms, o vėliau – keturios Evangelijos – krikščioniškosios Žinios pagrindas. 

>> visi ciklo "Pagrindinės žinios apie Bibliją" straipsniai


​© text: Deutsche Bibelgesellschaft, 2018