Klausimai ir atsakymai

Prenumerata
Angelai

ILIUSTRACIJA: Angelo apreiškimas, Matthias Grünewald, Izenheimo altorius, 1512–1516

Dievo žodis žmogaus žodyje

Judaizme ir krikščionybėje Biblija vadinama „Dievo žodžiu“ ir „Šventuoju Raštu“. Ar Dievas Bibliją „padiktavo“ pažodžiui? Dalis teksto, ypač Mozės bei pranašų knygose yra padiktuota, bet kiti pasakojimai atskleidžia, kad Dievas neapsiribojo vien diktavimu. Pavyzdžiui, Evangelijos pagal Luką pradžioje atvirai pasakojama apie kitų žmonių bandymus aprašyti Jėzaus istoriją. Todėl Evangelijos autorius teigia nusprendęs „rūpestingai viską nuo pradžios“ pats ištirti ir surašyti „sutvarkytą pasakojimą“ (Lk 1, 3). Taigi kas Bibliją paverčia „Dievo žodžiu“?

Kodėl vis dar skaitome Senąjį Testamentą?

Šiuo metu daugelis žmonių nedaug žino apie Senąjį Testamentą ar bent jau didžiąją jo dalį. Neretai girdimi stereotipai, kad jame pilna žiaurių istorijų, jis mums nebėra svarbus, nes jį pakeitė Naujasis Testamentas. Tokie stereotipai nepagrįsti, nes yra svarių priežasčių, dėl kurių vis dar, arba tiksliau, būtent šiandien turėtume skaityti Senąjį Testamentą.

Prenumerata
Moterys Biblijoje

Bibliniais laikais moterys privalėjo rūpintis šeima ir namų ūkiu. Tiek teisiniu, tiek socialiniu požiūriu jos buvo visiškai priklausomos nuo šeimos vyrų. Moteriai buvo itin svarbu pagimdyti kuo daugiau vaikų. Jei ji nesusilaukdavo vaikų, jos vyras galėjo ją atmesti. Skirtis galėjo tik vyras, bet ne moteris. Tik nedaug moterų (pavyzdžiui, pribuvėjos, Iš 1, 15–21) dirbo pagal kokią nors profesiją. Jėzaus laikais moterys galėjo įsigyti nuosavybę ir sudaryti sandorius, tačiau teisme joms reikėjo globėjo.

Prenumerata
Sapnai ir regėjimai

Bibliniuose tekstuose vis pasakojama, kad žmonės per sapnus ir regėjimus patiria Dievo žinią. Per juos ateina ne tik apreiškiamas tam tikras suvokimas, bet ir įsitikinimas, kad Dievas veikia tada, kai žmogus yra bejėgis.

Prenumerata
Senasis Testamentas – pilna žiaurumų knyga?

Kai kurios Senojo Testamento istorijos mus gąsdina, nes jose žmonių elgesys yra žiaurus, o dar baisiau, jog atrodo, kad ir Dievas elgiasi žiauriai. Tačiau dėl to nereiktų pernelyg skubintis Senąjį Testamentą padėti į šoną. Kadangi jis itin tikroviškas, kaip tik verta jį skaityti. Žmonių elgesys gali būti žiaurus. Dievas vaizduojamas turintis jausmus, mylintis savo žmones ir todėl kartais supykstantis dėl jų elgesio. Jis baudžia kaltuosius, tačiau kaskart iš naujo dovanoja jiems gyvybę.

Prenumerata
Skaičių simbolika Biblijoje

Daugelyje Švento Rašto vietų aptinkame skaičių, kurie atrodo mįslingi, jeigu suprantami kaip matematinis dydis. Tačiau juose atsiskleidžia gilesnė prasmė, kai suvokiama jų simbolinė reikšmė:

Bible Society of Lithuaniav.4.17.10
draugaukime