Žynys

Keliose Naujojo Testamento vietose kalbama apie žynius, išminčius: Mato 2:1-12 išminčiai iš Rytų šalies atneša vaikeliui Jėzui dovanų ir dviejose Apaštalų darbų knygos vietose užsimenama apie praktikuojančius žynius, arba burtininkus.

Išminčiai iš Rytų šalies

Geriausiai žinoma ištrauka, kurioje minimi žyniai, yra Mato 2:1-12 eilutės: čia kalbama apie išminčius iš Rytų šalies. Jie skubėjo pasveikinti kūdikėlio Jėzaus, kurį rado sekdami ypatingą žvaigždę. Be to, apie šių išminčių tapatybę nieko nežinome.

Burtininkai Apaštalų darbų knygoje

Apaštalų darbų knygoje minimiems burtininkams tenka ne toks pozityvus vaidmuo. Apaštalų darbų 8:9-24 eilutės kalba apie burtininką Simoną, kuris norėjo nusipirkti Šventosios Dvasios dovaną. Apaštalų darbų 13:6-11 mini žydą burtininką Barjėzų, Pauliaus vadinamą velnio} sūnumi.

Kas tie žyniai?

Graikiškų kalboje „žynį“ nusako terminas „magos“ (daugiskaita: „magi“). Šį žodį galima vartoti įvairiai:

  • „Magi“ iš pradžių buvo Medų arba Persų kunigų kasta. Vėlesniais laikais ši sąvoka buvo naudojama zoroastrizmo kunigams nurodyti.
  • Terminas „magos“ taip pat buvo vartojamas platesne prasme, kalbant apie magijos ir pranašavimų ekspertus, kilusius iš Persijos ir Mesopotamijos. Veikiausiai šia prasme šį terminą vartoja ir evangelistas Matas ({Mato 2}).
  • Galiausiai terminas „magos“ galėjo būti vartojamas kaip „žynys“, kaip profesijos pavadinimas, nenurodant, iš kur žmogus yra kilęs. „Magos“ šia prasme buvo tik terminas, susijęs su žmogumi, išmanančiu burtų ir pranašavimų praktikas. Taip žodis vartojamas minėtose Apaštalų darbų knygos ištraukose.

Na štai - ir atėjo laikas prenumeratai :)

Už 12€ per metus klausykite Audio Naująjį Testamentą, lyginkite visus čia pateiktus Biblijos vertimus, skaitykite visą Biblijos Žinyną, tyrinėkite jo žemėlapius, kopijuokite Biblijos tekstą asmeniniams tikslams.

Prenumeratą įsigysite  >> spausdami čia <<

 

 

Bible Society of Lithuaniav.4.18.12
draugaukime